زبان خانة فکر است


اینکه بزرگی گفته است زبان خانة فکر است واقعا سخن شگفتی ست که باید تجربه شود و دریافت گردد. فرض کن عازم کشوری هستی که مردمانش همزبان تو نیستند و همسفرت نیز هم.باید با هر دو ایشان به زبان واسطه سخن بگویی لابد حدس زدید که زبان واسطه انگلیسی ست .حکایت من بود در سفری که به ایتالیا داشتم و همسفر و همکار کره ای من . مشکل فقط دانستن معانی کلمات نیست مشکل تفاوت حانه ها و وسایل و امکانات موجود در آن و دکوراسیون است حالا در ونیز باشی و از همسفر کره ای ات بخواهی این تکه شعر سهراب را با تو زمزمه کند :ونیز یادت هست ....و نمی تواند. اما بهر حال حتما بیادم خواهد ماند .ونیز ، میلان و فلورانس، این سه را دیدم .

فلورانس خواهر خواندة زیباروی اصفهان به زیبایی اصفهان نیست بی تعصب می گویم. اما ونیز منحصر بفرد است - ناگهان به عمق تاریخ پرتاب می شوی - و کلیسای جامع میلان با معماری شکوهمند گوتیک یگانه در جهان.افسوس می خورم که چرا ما آنچنان که باید بهای خویشتن را نمی دانیم و انچه داریم را نمی شناسیم.

/ 3 نظر / 21 بازدید
؟؟؟؟؟؟؟؟

می گن رم یه چیز دیگه اس

راديومانيا

سلام محمود جان،رسيدن به خير،انصافن ونيز زيباست اما فلورانس با ياد دانته بسيار زيباست و ... کاش می دانستم که عازمی،کامبيز تشيعی را خبر می کردم که به پادوا هم می رفتی و ...

سعيد بيابانکی

سلام مهندس جان .از لطفت ممنون .مقاله ای از شما در سايت روزنامه ی شرق در مورد اسطوره يافتم که بسيار خوشم آمد و مفيد بود.اگر فرصت کردی در سه سالگی سنگچين شرکت کن .