Teddy Bear Picnic

 

1

 

رسم جالبی در سیستم حمل و نقل عمومی ونکوور بزرگ وجود دارد.لابد تصور می کنید می خواهم از نظم و انضباط و نظافت  و از این قبیل بنویسم ..نه ...رسم جالب این است که در داخل هر اتوبوس یا هر واگن ترن شعری که توسط  شاعری از استان بریتیش کلمبیا ( ونکوور از شهرهای این استان است) سروده شده به شیوه ای مناسب در معرض دید قرار گرفته .عنوان این برنامه  Poetry in Transit  است .

قطعه ای از شعر   Red  سروده ی  Gilliam Jerome  که در ترن Skyline  دیدم برایتان می نویسم. Gilliam Jerome  در دانشگاه  بریتیش کلمبیا ادبیات انگلیسی تدریس می کند کتاب لانه قرمز او در سال  2009 برنده ReLit Award  شد و این شعر از همین کتاب است:

 

Thou art happiest red

Red music of lies and phantoms

In the red twilight of a quiet house

Stars nailed to an evening sky

Red ramp of dreams

Beyond the perfundities of water

Red Nest of stars

A nest is a lamp lit with red

A bat flapped from an old eyelid

Into pools of red earth    Yes

Even the brain of the pomegrante.

 

 

 بعد از شعر انگلیسی این غزل مرا هم بخوانید :

 

ناتاراجا

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

                                                
                                             مهر 1388

 

وقت وقت توست آه ای محض ای تنها برقص

در جهان خالی خاموش ، بی خنیا برقص

 

روزها در آمد و رفت اند اما روز ما

ما نمی دانیم امروز است یا فردا برقص

 

ما نمی دانیم و هرگز ، ما نمی دانیم و هیچ

سهم ما این است در بارانی از رؤیا برقص

 

بی خیال نقش ها و رنگ ها در باغ ها

چشم می بندیم باری در خیال ما برقص

 

آن غزل هایی که یاران در شب غم خوانده اند

نقش حسرت هاست بر کاغذ که ای زیبا برقص

 

 3

 

در خبرها از لغو پروانه نشر چشمه با خبر شدم.خبر ناگواری ست برای اهل شعر  که این انتشاراتی در طی سالیان دراز منتشر کننده بخش مهمی از خاطره ادبی جامعه بوده است ..خاطره ای سرشار از شعر.از دور که به ماجرا نگاه می کنم واقعا در می مانم چه بگویم .

 

4

 

چند روز پیش در منطقه ما Teddy Bear Picnic  برقرار بود در چمنزاری وسیع..با نیکا و دوعدد  Teddy Bear  محترم رفتیم آنجا.بگذریم از انواع بازی ها و سرگرمی ها و موسیقی ها که البته جملگی هم شاد و هم آموزنده بودند( کاش در ایران این ترکیب را بتوان تولید کرد :شاد و آموزنده) بخشی هم به معاینه عروسک های همراه کودکان توسط پزشکان!!! اختصاص داشت.شما باور نمی کنید خانم دکتر با چه دقت و حوصله ای Teddy Bear   نیکا را معاینه کرد و برایش نسخه نوشت. آن دیگر چشم پزشک بود و برای Teddy Bear   عینک تجویز کرد ..با سیم های رنگی زیبا عینک درست کردندو Teddy Bear  نیکا خانم عینکی شد .

 و من:

 

 یعنی سینا سنجری

 

 

 

/ 25 نظر / 129 بازدید
نمایش نظرات قبلی
من

بیرون از این همه جنجال، درست در دل شلوغی ها، گوشه ای ست با نام حال نگار در دستگاه گرام دل.

شعر زلال

قابل توجّه زلالسرایان، علاقمندان، محققین، اساتید ، دانش آموزان و دانشجویان عزیز ادبیّات *** فروش استثنائی مقداری از کتاب « اولین های شعر زلال » به میمنت ظهور این ژانر جهانی و فرا رسیدن دوم بهمن ماه ( روز تولد شعر زلال ) با سلام و احترام فراوان، بروزیم با توضیحات دقیق و نمونه ای از زلالها http://www.sherezolal101.blogfa.com/

ادب و هدایت

نخستین جایزه هنری ادب و هدایت ویژه تکریم و معرفی نقش، جایگاه و ابعاد شخصیتی امام هادی علیه‌السلام شعر / ترانه (مکتوب) / متن ادبی / داستان کوتاه / نمایشنامه / فیلمنامه مهلت ارسال آثار: 15 آذر 1391 www.adabfest.ir شماره تماس: 20 – 88504618 (021)

دوستداران زلال

اثبات سبک زلال با سلام و احترام بر محضر شما زحمتکش عزیز عرصه ی ادبیات. این مقوله جهت اطلاع: ( همه ی مخالفان سبک زلال میتوانند جوابشان را از این مقاله بردارند ) ( این مقاله را بسیار با دقت و با حوصله بخوانید ) hagzolal.blogfa.com

مهرزاد

سلام.وبلاگ جناب استاد باقری با غزل «نی نوا» بروز است به این آدرس: mestaar.blogfa.com

فراخوان شعر فجر

به فضل و یاری پروردگار، و به همت و همدلی شاعران معاصر، در آستانه سی‌وچهارمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و برای رشد و شکوفایی بیشتر شعر و شاعری در ایران اسلامی، هفتمین جشنواره بین المللی شعر فجر برگزار می‌شود. این جشنواره کاملاً رقابتی است و تمام سنین، مضامین، قالب‌ها و حوزه‌های شعری (سنتی، نیمایی و سپید، سرود و ترانه، طنز)و بخش ویژه کودک و نوجوان را در بر می‌گیرد. در پی اهانت به ساحت مقدس پیامبرگرامی اسلام (ص) و بنا به دستور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ، امسال بخش ویژه پیامبر مکرم اسلام(ص)، به جشنواره افزوده شد و شاعران گرامی می توانند آثارشان را در قالب های مختلف شعری(فقط یک اثر) به دبیرخانه ارسال دارند. این دوره همانند سال گذشته،کتاب‌های پژوهشی و نقد در حوزه شعر (منتشر شده ازفروردین 1389 تا پایان آذر 1391)رانیزپذیراست بديهي است ارزيابي براساس آثارارسالي خواهدبود وازبرگزيدگان به نحو شايسته اي تقدیربه عمل خواهدآمد.(افزایش مبلغ جوایز نسبت به دوره ی گذشته) به مدارک ناقص یا آثار ارسال شده بعد از مهلت مقرر ترتیب اثر داده نخواهد شد و در رقابت شرکت داده نمی‌شوند. آثار ارسالی شاعران به صاحبان اثر

افشين

سلطان يدنه اي اونهم محض نمونه اي

قربان بهاری

سلام و سال نو مبارک با مجموعه بادبان های برافراشته (صد شعر ، صد شاعر، صد کتاب) به عنوان عیدی وبلاگ اتفاق روی پل در خدمت دوستان و منتظر نظرات ارزشمند شما هستم.

مجید سعدآبادی

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: سلام مجموعه شعرآزاد با عنوان "غریبه ای به غریبه دیگر" سروده مجید سعدآبادی در انتشارات شانی منتشر شد . علاقه مندان به شعر سپید می توانند این مجموعه را در نمایشگاه کتاب تهران . سالن شبستان . راهرو 19 .غرفه 7 تهیه نمایند . :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

فرهنگسرای ملل

با سلام واحترام .از شما دعوت مینماید در برنامه آزاد ترانه خوانی ، ترانه نویسی که با حضور ترانه سرایان مطرح از جمله آقای دکتر یاسمی در فرهنگسرای ملل برگزار میباشد شرکت فرمایید .برنامه بزم کلمات در روز26 مرداد و 2 شهریور 92 از ساعت 18-16 در پارک قیطریه برگزار خواهد شد .حضور جنابعالی را در این نشست گرامی میداریم .تلفن 22215062