سلام،
دوستان و حامیان شعر اصیل

آنچه از سیر هزارسالة غزل آموخته ایم به ما می گوید که این قالب توانایی طرح تمامی ابعاد راستین و ازلی- ابدی زندگی و مرگ را داراست ؛ و با همین چند بیت به ظاهر مختصر حقایقی شگفت و منزه به زبان آدمی در آمده است.

گسیختگی ادراکی بشر امروز – چنانکه تی .اس . الیوت – معتقد بود، ما را از شناخت سرچشمه های شهودی محروم ساخته، و در اجباری خودآفریده به راه برون رفت می اندیشیم و در این گریز به قهقرا آنچه فراموش می شود هماهنگی ذات غزل با ضرباهنگ کیهان است و آنچه بجا می ماند مشتی پر.

آیا انسان نمی تواند دایرة تکوین را سیر کند و پس از کسب مراتب سفر به نقطة آغاز برگردد ؟ یعنی همان بشارت آیین ها و ادیان و کاهنان عالم غیب؟ و می تواند.
و ما درجهانی هماهنگ آفریده شدیم و هماهنگ می سراییم و به کشف هماهنگی ها دل خوش داریم . اینسان باد.بر آنم که در این فرصت مختصر وبلاگی از ساختار غزل پیشینیان بگویم و در انتظار راهنمایی دوستان باشم.این مباحث را در سال های 77-78 و در روزنامه های آن زمان به طرزی جسته و گریخته دامن زدم طی مقالاتی که ابتر ماند و ناتمام. بی انکه بخواهم راه به جایی برم ادامه خواهم داد.مانند آنکس که گرد آتشی برقصد و بترسد که در آن نیفتد. بیدل گفت:

چون نفس از مدعای جستجو آگه نیم
آنقدر دانم که چیزی هست و من گم کرده ام

/ 8 نظر / 22 بازدید
محمود ذبیحی

سلام سلام ...با نظر شما موافقم .و از اشنايی با شما خوشحال.به روزم بدرود

reza

سلام .خوبين.خوشين؟ با يه غزل که تقديم شده به صادق هدايت به روزم.خوشحال ميشم که سر بزنين و نظر بدين.خوب و خوش يا حق.

مريم

سلام به ما هم سر بزنيد

سید مهدی موسوی

سلام عزيز! با مطلبي تحت عنوان ‹غزل امروز: دايناسوري با دامن ميني ژوپ› و يك شعر تقريبا قديمي به روزم!! حتما سر بزن

farzad

ممنون از سر زدنتون

farzad

ممنون از توضيحات. جواب در قسمت نظرات وبلاگ خودم.

farzad

شکر ايزد که ميان من و او صلح افتاد / ياد داشت جديدم منتظر نظر لطف شماست