از هر دری سخنی (2)

 

 

1)     ترانه :

 

در دوره جدید این وبلاگ هر بار سری خواهم زد به پستوی ترانه ها ..این ترانه ها اغلب ده سال یا بیشتر عمر دارند...این بار ترانه نفس گل را خواهید خواند که تا آنجا که به یاد دارم جاوید عسگری عزیز آهنگی بر آن نوشت و خود نیز آنرا خواند ..البته جناب استاد یوسف زمانی هم مدت ها به زمزمه آن مشغول بود و  گفتگو هم داشتیم بر سر آن که ظاهرا نهایی نشد:

 

 

نفس گل   یک نفر می خواند درهمین نزدیکی راه را خواهی یافت با همه تاریکی

= = = =

در فراموشی خاک

زندگی فرصت ماست

فرصت کوتاهی

که پر از نور و صداست

= = = =

در میان دو نگاه

لحظه ای آسودیم

حسرتی ، امیدی

آرزویی بودیم

= = = =

خویشتن را دیدیم

در نگاهی روشن

گریه کردیم که نیست

چاره ای جز رفتن

= = = =

شانه در شانه موج

بال در بال نسیم

خسته بودیم ولی

خسته از هم نشدیم

 

 

2)شعر سپید:

 

 این شعر سپید را هم بخوانید .راستش به نظرات دوستان صاحبنظر در مورد شعر سپید بیشتر نیاز دارم .زیرا  از کلاسیک به سمت سپید رفتن ممکن است انسان را به بیراهه بکشاند(بعدالتحریر: نظرات دوستان عزیز عبدالصابر کاکایی و سید احمد نادمی را بکار گرفتم):

 

  از دست من خسته است

شب

 هی می آید و می رود

 مرا می نگرد

با رؤیایی کهن و

کاغذهایی مچاله

 

3)کورش همه خانی

 

کورش همه خانی عزیز کتابی دارد بنام مادر که از این کتاب چند شعر را دروبلاگش " سیب آبی " آورده ..با شعر او از روزگار جوانه های اندیشه روزنامه اطلاعات دهه شصت آشنایم ...گستره معنایی این شعرها  با کلماتی جوان و سرشار آنها را خواندنی کرده ...آنسان که به حیات خویش در ذهن خواننده تا مدت ها ادامه می دهند...برایش همچنان موفقیت بیشتر آرزومندم.یک شعر از او بخوانیم :

 

بیت ها

سرانجام

بی آغاز

کلمه ، کلمه

 رژه می روند

تودر پایان ایستاده ای

 

4) عصر پایان معجزات:

 

پنجشنبه ای که گذشت در نمایشگاه کتاب ( که به نظر من نه بین المللی ست و نه اصلا به اعتبار فضای مصلا مناسب برگزاری نمایشگاه کتاب) جلسه ای بود پیرامون عصر پایان معجزات کتاب شعر حمید رضا شکارسری و نقد من بر آن با عنوان "سمفونی پنجم یا پلنگ صورتی ؟ " که با نظر مثبت داوران سال گذشته برگزیده جشنواره نقد شد با حضور شاعر و نیز سید احمد نادمی که بعد از مدتی اسماعیل امینی هم به جمع ما پیوست ...بگذریم... اگر این کتاب را نخوانده اید بخوانید ناشر آن هنر رسانه اردیبهشت است یعنی ضیاالدین شفیعی عزیز..نقد هم در الفبا و همشهری چاپ شده(بعد التحریر: نقد مربوطه در ستون کناری وبلاگ ذیل صفحات وبلاگ بارگذاری شده است).یک شعر از کتب عصر پایان معجزات حمید رضا شکارسری:

 

پیراهن معطر را

در اعماق پستو

پنهان می کند

و بغض را

در اعماق گلو،

راه می افتد

از بهترین چشم پزشک شهر برایش وقت گرفته اند...

 

5) انتشارات حکمت به تازگی دوره ای از آثار را تحت عنوان "حکمت جاویدان " شامل نوشته های برجسته ترین سنت گرایان روزگار فعلی همچون رنه گنون /سید حسین نصر / تیتوس بورکهارت و غیره به چاپ رسانده که برای علاقمندان غنیمتی است هرچند به گمان من ترجمه آثار تیتوس بورکهارت می توانست بهتر باشد او نویسنده ای ست که غایت ایجاز را دارد و سخت فهم است...نکته عجیب اینکه این سنت گرایان در جامعه نیمه سنتی نیمه مدرن  ما نسبت به نویسندگان مدرن ظاهرا ظهور و بروز کمتری دارند و به غلط با کمال تاسف گاهی در بازی های سیاسی بی سر و ته وجه مغالطه قرار می گیرند...سخن ایشان باید شنیده و فهم شود ...فهمی فارغ از غوغای غوغاییان.

 

 

/ 22 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نقد کتاب شعر سوره

مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری برگزار می کند. ______________________________________________________ چهارمین نشست نقد کتاب شعر سوره به بررسی مجموعه شعر «بادبادکهای دیار مادری» سرودۀ اصغر معاذی اختصاص دارد. در این نشست آقایان عبدالجبار کاکایی و مصطفی محدثی خراسانی به عنوان منتقد حضور خواهند داشت. این جلسه روز یکشنبه 2 خرداد 89 از ساعت 17 در محل فروشگاه کتاب سوره، واقع در خیابان سمیه – نرسیده به خیابان حافظ - نبش حوزه هنری، برگزار می شود. از علاقه مندان برای شرکت در این نشست دعوت به عمل می آید. ______________________________________________________

خبرنامه

با سلام کتاب "قبیله سلمان" اثری متفاوت از وحید قاسمی منتشر شد پژوهشی در تاریخ ارادت و ارتباط ایرانیان با اهلبیت(ع) با سرفصلی هایی از قبیل: 1-ایرانیان از منظر قرآن کریم 2-پیامبران الهی در ایران 3-ایرانیان و پیامبر اکرم(ص) 4-و.... آدرس مرکز پخش کتاب :تهران - میدان انقلاب - خیابان کارگر جنوبی - خیابان شهدای ژاندارمری مجتمع ناشران و کتاب فروشان کوثر-انتشارات آرام دل تلفن :۰۲۱۶۶۹۷۱۶۹۷ شماره تماس جهت سفارش شهرستانها: ۰۹۱۲۵۴۵۲۳۷۴(آقای هجرانی)

رستمی

سلام خواندم و استفاده کردم همه خانی را چند سالی هست که می‌شناسم انصافش را دوست دارم چیزی نوشته‌ام

بهروز قزلباش

سلام سینا جان حق با توست.من کمی تا قسمتی هنوز در گیر ذهنیت های غیر وحشی در تما هستم گاهی کمی بیشتر و این است که هر از گاهی دچار سانتی مانتالم و گاهی هم دچار چیز های مشابه .به هر روی یا لیلی بازی در باغ لیلی گریبانم را رها نمی کند شاید گذر عمر و سالخوردگی کمی از این موضوعات دورم کند. خیلی لطف کردی که نوشیتی هز چند شاید با ادیت و اصلاح پس از نوشتن بشود کمی روتوش کرد اما ماهیت ان با من هست.البته در بعضی از شعر ها هم این طور نیست یا دست کم شاید نباشد. می بوسمت.

یاسمی

سلام سینا جان دلم برایتان تنگ شده فکر کنم آن کوچولوی 40روز 4 ساله باشد حالا!؟ این یعنی این که 4 ساله همدیگر و ندیدیم!

خلیج فارس

خليج فارس به تازگي عرب ها يك نظر سنجي براي تغيير نام خليج فارس با نام مجعول خليج ع ر ب ي و پيشنها دآن به گوگل راه اندازي كرده اند به سايت زير برويد و در اين راي گيري شركت كنيد و به خليج فارس راي دهيد www.persianorarabiangulf.com خواهشا اين كامنت را در تمام وبلاگ ها قرار دهيد اگه ایرونی هستی عمل کن اگه ایرونی هستی عمل کن اگه ایرونی هستی عمل کن

علی رضاکرمی(خرم آبادی)|

از سال هشتاد وشش تا حالا که هشتادو نه است کار مجوز و چاپ کتاب شعر من -به نام در یا بخوان -که در بر گیرنده این کتاب و چاپ دوم و ویرایش شده سپیده در باغ های اردی بهشت است طول کشیده است و ........ نگاه مادری باترانه از یاد رفته ودر بخارا زنی را چون ساقه های نی تکه تکه می کردند رود و شیشه های خالی شراب به رنگ موهوم شب کودکان کاغذ بازی ستاره ها نیمه شب باغ و ترانه رندان که همه فصل انگور شراب زده اند نگاهی از فرو ریختن ورهاترین بانوی باد سازش را زمین می گذارد و هراسان می گریزد و تپش قلب و ترانه شکفتنش وفرو ریختن نیاگارا غروب خیابان های نیویورک دهشت و رنج نفس کشیدن سیاها ن وغم انگیزترین خواهر باد اسمش سوزان است قدم می زنم رودر روی خودم باران گرفته است وشهری در تسخیر کودکان بی هیچ پیوندی با لیزر و جنگ های مدرن وکاشی های مزگت کهن در حسرت یک فوران بوی سدر و حنا صدای هیجانی سرنوشت کنار شانه این همه انسان وموسیقی هستی روی شبدر ها ... به نام دریا بخوان را انتشارات مدیا تهران در تیراژ هزار نسخه ودویست و سی صفحه خرداد

سینا علی محمدی

سلام .... در مورد شعر سپيد فقط فكر مي كنم مي نگرد / مرا ..... زيباتر و موسيقي بهتري هم داشته باشد و تاكيد روي من هم بيشتر مي شود .. با شروع شعر هم چندان موافق نيستم شروع ايده آلي نيست مثلا سطر سوم : هي ... مي توانست شروع ايده آل تري باشد .. كلا ارادات داريم سينا جان