<p style="text-align: center">جهان خونریز بنیاد است هشدار
سر سال از محرم آفریدند

:<

می خواستم بروم سراغ آنچه در یادداشت قبلی متعهد شده بودم که سرم گرم شد به تبادل نظر با جناب فرزاد راجع به سهراب سپهری و از سوی دیگر محرم آمد و تصمیم گرفتم قسمت هایی از ترکیب بندی را که سالها پیش گفته شده بنویسم که تنبلی ما را کشاند تا امروز و روزنامه همشهری که ترکیب بند زیبای علیرضا قزوه را به اضافه نقد مربوطه از جناب عبدالجبار کاکایی به چاپ رساند ...خوب ....به زهیر توکلی خسته نباشی می گویم .بهرحال این تریبون ها مال همین آقایان است دیگر و هر گونه تولید ادبی ایشان بی شک شاهکاری ست که باید همزمان معرفی و نقد شود... اشتباه نشود قصد توهین ندارم اما می دانم همین جناب توکلی که دوست من است و او را دوست می دارم بخوبی می داند نمی تواند به همین سان ترکیب بند مثلا محمود سنجری را معرفی کند حالا چرا ...می دانم و می دانی و می داند .بگذار دیگران هر چه می خواهند ترکیب بند بسرایند هیچ اتفاقی نمی افتد.منصرف شدم از نوشتن ترکیب بند.شاید روزگاری در هیاتی دیگر یکجوری سر و سامانی بگیرد.اما یادداشتهای آفلاین مربوطه را در پی خواهید خواند

/b>آنچه در پی خواهید خواند 3 بند از ترکیب بندی است که طی سالهای 1374و1375 متولد شده است در موضوع عاشورا. این ترکیب بند در مجموع شامل 17 بند و حدود 220 بیت است .سنت سرودن چنین ترکیب بند هایی با این وزن به عهد صفوی بر می گردد. در حقیقت پس از محتشم کاشانی شاعرانی همچون صفایی جندقی، قصاب کاشانی، نیاز جوشقانی و ... که اغلب از لحاظ جغرافیایی به حوزه عراق عجم منتسبند ، سنت محتشم را ادامه دادند که تا روزگار فعلی پایدار مانده. من نیز به ایشان اقتدا کردم و این ترکیب بند حاصل آمده.
نیز پیش از تحریر ترکیب بند یاد می کنم از خواننده و هنرمند درگذشته مرحوم احد جنگ زاده که در آخرین ماه های حیات خویش 8 سرود عاشورایی را بر مبنای نغمات آشنای محرم خواند و با قلبی آرام به دیدار دوست شتافت.از میان آن هشت نغمه که آهنگسازش دوست هنرمند جناب محمد مهدی گورنگی است ، بنده افتخار داشتم که سرودن 3 نغمه را به عهده داشته باشم که در مجموع کار خوبی از آب درآمد و هر وقت که به آنها گوش میدهم یادی هم می کنم از مرحوم جنگ زاده.
حال که صحبت نغمات عاشورایی به میان آمد بگویم که در سال 1378و هنگام محرم به آهنگسازی و خوانندگی دوست ارجمندم آقای مهدی سالار آلبومی با نام شقایق منتشر شد که بنده ضمن سرودن 5 قطعه از مجموع 7 قطعه آن با حضور در استودیو حتی تا حوالی 3 نیمه شب خوشبختانه توانستم نقشی در رفع اشکالات و در نتیجه انتشار به موقع آلبوم داشته باشم که سعادتی بود.

عاشورا تسلیت باد.


/ 13 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عليرضا بهرامي

سلام و عرض ارادت. متاسفانه شعر شما را نخواندم، آقاي توكلي را هم نمي‌شناسم، اما شعر اقاي قزوه را كه خودش مي‌خواند، از تلويزيون شنيدم. نمي‌گويم كه خوب نبود، متاسفانه مجبورم كه بگويم خوشم نيامد. هرچند خوش آمدن كسي چو من چه اهميتي دارد! اما سال‌هاست كه ديگر از شعرهاي آقاي قزوه خوشم نمي‌آيد. سال‌هاست كه اگر دو شعر خوب گفته باشد، اولي غزلي براي حسين منزوي و دومي غزلي براي محمدعلي بهمني (با كمي تخفيف) است. اميدوارم آقاي قزوه اين كامنت را بخوانند تا از بار گناه ما كاسته شود. پاينده باشيد/راستي شعر شما را كجا مي‌شود خواند؟

ghazveh

آقای سنجری. من اگر به شمر جواب پس بدهم راحت ترم تا به شما که در اردوی امام حسينيد. عزيز دلم من چه گناهی دارم ؟ جرمم چيست ؟ و شما هم اگر برای امام حسين شعری سروده ايد خوب چاپ کنيد اگر خوب بود من از يزيد بدترم اگر دستت را نبوسم . من که نرفتم زهیر توکلی را التماس کنم بیا شعرم را چاپ کن و اصلا اینها برایم مهم نیست و حرفهای دوستان دیگر هم. با این همه من شما را دوست دارم و شعرتان را هم و در دوران تصدی مسئوليت بشنواز نی بارها شعرتان را چاپ کرده ام. امام حسين به ما درس آزادگی داده پس آزاده باشيم .

محمود سنجری

جناب قزوه عزيز سلام.... دليل عصبيت آغاز نوشته شما را ندانستم بهرحال روزی همه جواب خواهيم داد و شما بهتر می دانيد... صفت زيبا را هم برای ترکیب بند شما از صميم قلب انتخاب کردم و هنوز بر اين عقيده ام ...ترکیب بند شما از نظر بنده ميان ساير ترکیب بند های عاشورايی جای ويژه ای دارد...شاد باشی

نسیمی

سلام دوست عزیز . از این که سر زدی ممنون. کاش از تصنیفهایت نیز روی بلاگ بگذاری. به روز شدی خبر بده. ایدون باد.

farzad

سلام. به روز کردم. دوست دارم نظر شما رو در مورد اين يادداشتم بدونم. ممنون ميشم سر بزنين.

**mehdi------->>>daftareshgh**

salam .... hale shoma?.... webloge kheyli zibayi dari.... tabrik migam..... va dovom inke in maho tasliat arz mikonam... khoshhal misham be daftare eshgh ham biyay va nazareto begi.... montazere hozore sabzet hastam.... dar panahe hagh... ya ali....

هارون راعون

سلام عزيز! اميد سر حال و تازه باشی. از پيامت خيلی سپاس. قربانت

mohmammad masnavi

جايی نوشته بودين اعتبار کاستاندا را............/خواستم قدر دانی کنم و بگم اميدوارم کردين...................هديیشو ميفرستم شک نکن.