رکوییم

 

نمی دانم در این روزهای آغازین بهار چرا باید این وبلاگ را با گونه ای خاص از موسیقی بروز کنم که بنام موسیقی برای مراسم تدفین شناخته شده است و به زبان ساده مارش عزا.

مارش عزا سابقه ای طولانی در موسیقی جهان غرب دارد و صد البته ریشه ی آن را می بایست در موسیقی کلیسایی جستجو کرد.در طول تقریبا پانصد سال سابقه مدون موسیقی غرب تعداد زیادی مارش یا موسیقی مخصوص مراسم تدفین نوشته شده که شماری از آنها را باید از شاهکارهای تمامی دوران دانست.

 

در این پست از 4  قطعه موسیقی یاد می کنم که تقریبا تمامی کارشناسان در یگانه بودن آنها اتفاق نظر دارند.(امیدوارم  دوستان سرعت اینترنتشان برای تماشای تصاویر و موسیقی از طریق یوتیوب مناسب باشد.)

و اما معرفی آثار:

1) - Music for the funeral of Queen Mary II - Part 1 - La Fenice 

  قسمت اول از اثر هانری پورسل بزرگترین آهنگساز بریتانیایی در مرگ ملکه مری. هانری پورسل بین  سال های  1659و1695  میلادی میزیسته و در عمر کوتاهش آثار زیبایی خلق کرده  که هنوز می درخشند و نمونه آن این مارش عزاست .در سال های دهه شصت از این مارش عزا  در مناسبت های مذهبی بسیار در تلویزیون و رادیو استفاده می شد که البته این سنت خوب بعدها از یاد رفت .می توانید از اینحا بشنوید.

کارگردان بزرگ فقید استانلی کوبریک هوشمندانه از این مارش با اجرایی الکترونیک در تیتراژ فیلم پرتقال کوکی سود برده است که می توانید از اینجا بشنوید.

 

2) Beethoven Symphony No 3 E flat major Eroica   Dudamel Mvt2 'Funeral March' Part1  

موومان دوم از سمفونی سوم بتهوون   از شاهکارهای عالم موسیقی و بسیار تاثیر گذار. اصولا بتهوون از معدود آهنگسازانی ست که آثارش در هر زمینه  و فرم موسیقایی   در شمار شاهکارهاست. این موومان شکوهمند در میان سمفونی های حاودانه او اندوهی شگفت را القا می کند و تنها می تواند مناسب مراسم تدفین انسانی بزرگ باشد. از اینجا بشنوید.

 

3) Chopin - Funeral March - Orchestrated Version   

از فردریک شوپن  لهستانی آهنگساز پیانو نیز مارشی بسیار معروف و زیبا باقی مانده که چون دیگر آثارش ابتدا برای پیانو نوشته شده و سپس برای اجرای با ارکستر تنظیم شده است. از این اثر در اکثر مراسم عزای شخصیت های لهستانی در طی سالیان سال استفاده شده است و شاید بتوان  آن را معروفترین مارش عزای دوران دانست. اجرای ارکستر نظامی لهستان را از این اثر از اینجا بشنوید.

4) Franz Liszt - Hungarian Rhapsody No. 5 (for Orchestra) 

آخرین اثری که معرفی می کنم قطعه شماره پنج از راپسودی های مجار تصنیف اهنگساز و نوازنده بزرگ مجاری فرانس لیست است . این اثر شکوهمند در سالهای دهه شصت مهمان همیشگی مناسبتهای عزای رادیو و تلویزیون بود. لیست چون بسیاری دیگر از اثارش این اثر را ابتدا برای پیانو نوشت که خود خدای پیانو بود و  پس از سالیانی برای ارکستر تنظیم کرد . اجرای ارکسترال آن را از اینجا بشنوید.

 

البته جز موارد گفته شده از بزرگانی همچون موزارت ، ادوارد گریگ ، ریچارد واگنر و... نیز اثاری در این زمینه وجود دارد که در جای خود شنیدنی و ارزشمند است .بجاست در اینجا به قطعه شکوهمند  پاتریک کسیدی اهنگساز ایرلندی معاصر نیز اشاره کنیم که از آن در فیلم درخت زندگی ترنس مالیک استفاده شده است و می توانید ان را از اینجا بشنوید.

....

هوا هنوز سرد است و اما همه جا سبز.

 ....

بعد التحریر:

دوست عزیز جناب نادمی در کامنت از رکوییم موتزارت و برامس یاد کردند که البته رکوییم هم موسیقی در رثای از دست رفتگان است و همانگونه که ایشان متذکر شده اند قطعا این دو رکوییم از بزرگترین رکوییم ها به شمار می روند ولی این یادداشت قصد داشت قسمی خاص از موسیقی سوگواری یعنی مارش عزا را معرفی کند.البته مثلا گفتنی است در مراسم سوگ بتهوون و شوپن رکوییم موتزارت را نواختند .حالا بماند چرا اسم این یادداشت رکوییم است .

 

 

/ 6 نظر / 108 بازدید
شعر زلال

سلام بر شما اهل قلم و دوستدار عرصه ی ادب و هنر خدای توانا را شکر که باز از کلام پرشورتان نوشیدیم و مستفیض از احساس پاکتان گشتیم. با هفت سینی خواندنی از جناب باوندپور و متنی از پروفسور حکیم آوا در خصوص شعر زلال + دو زلال از ایشان و دو زلال از سرکار خانم راسخ به روز و منتظر نظرتانیم. سال نو مبارک http://www.sherezolal101.blogfa.com

رادیومانیا

سلام/ رکوئیم که می گویی یاد قولی از برنارد شا می افتم که تجربه هایی در زندگی هست که هیچ کس نمی خواهد دوباره امتحانش کند. یکی از آن ها شنیدن رکوئیم برامس است!/ برامس، باخ و موتزارت در رکوئیم مرگ را احظار می کنند/ حکایت این قطعاتی که گذاشته ای اما به آن تیرگی نیست/.../ رکوئیم که می گویی یاد رکوئیم برای یک رویا می افتم که هنوز بهترین فیلم آرونوفسکی است/ فیلمی که موسیقی متنش را وقتی که بدحالم گوش می کنم و حالم بدتر می شود/ فیلمی با حال و هوای هنوز سرد و همه جا سبز/.../

او

سلام از لطف شما سپاسگزارم. بهار مبارک.

حبیب محمدزاده

سلام آقای سنجری عید شما مبارک علائق عجیب / انسانهای دوست داشتنی مارش عزا / بهار

میرجعفری

دنیا هرچه قدر هم زیبا باشد گذارش به مرگ است . پس با هر نفس مرگ را بهتر و بیشتر درک کنیم درود اما کامیابی و کامرانی شما آروزی من است. هرجا هستید خوش باشید

زینت

سلام من دنبال موسیقی انتهای فیلم مردی برای تمام فصول می گشتم که به وبلاگ شما رسیدم باوجود این که فیلم رو تهیه کردم اما موسیقی پایانی رو نداره، احتمال می دم موسیقی روی فیلم نبوده و هنگام دوبله در تلویزیون ایران اضافه شده بوده شما می تونید کمکم کنید؟ ضمناً از قطعه هایی که گذاشته بودید خیلی لذت بردم، به خصوص از کار لیست مرسی